O Nas

O Nas

Kilka słów o nas

Zamek Stara Baśń to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego, powstałego na kanwie historii najazdów tatarsko – mongolskich na ziemie polskie w XIII w. Zgodnie z legendą, gród został założony przez Bolka zwanego Gniewnym, który w trakcie trzeciej, wielkiej ekspansji mongolskiej na ziemie polskie w 1287 r. powstrzymał najazd wojsk potomka Czyngis – Chana, Nogaja oraz dowódcę Złotej Ordy tatarskiej – Telebogi.
Rekonstrukcja grodu jest ponadczasową inicjatywą łączącą przeszłość z teraźniejszością, która pozwala przenieść się do czasów naszych przodków.

Wiele spotkań, które odbyłem wpłynęło na moje plany oraz życie. Dla przykładu będąc w podróży biznesowej na Krymie, gdzie mój przyjaciel chciał budować hotel nad Morzem Czarnym, zwiedzaliśmy stolicę Chanatu Krymskiego Bakczysaraj oraz średniowieczne miasto-twierdzę Czufut-Kale i leżący w pobliżu Uspieński Monastyr, klasztor Zaśnięcia Matki Bożej wykuty w skale w VIII wieku przez greckich katolików.

Ze zdziwieniem obserwowałem nadciągające autokary pełne turystów i pielgrzymów, którzy następnie mozolnie wspinali się na wzgórze, na którego szczycie były wysokie schody i wejście do tegoż monastyru. Skałę pokrywały różne malowidła sprzed wieków. Patrzyłem na to i w głowie dźwięczało mi pytanie: jak się komuś chciało ponieść taki wysiłek i to wszystko stworzyć? A równolegle miałem świadomość, że dzięki temu po tylu wiekach ludzie dalej chcą to podziwiać.

To pytanie – „jak się komuś chciało?” – zadawałem sobie w wielu miejscach, podróżując po świecie i powoli rodziło się postanowienie, aby w oparciu o bogatą historię ziemi, z której pochodzę, stworzyć coś niezapomnianego, co rozsławi region, podniesie jego rangę i przyczyni się do rozwoju.

Do tych marzeń dołożyło się odnalezienie korzeni mojego rodu. Poszukiwania doprowadziły mnie do Florencji, Łęczycy, a nawet na obecną Białoruś – natknąłem się tu na historię gałęzi wschodniej rodu Brońskich z Kresów, opisaną w książce „The Bronski House” (Philip Mardsen z Kornwalii), i poprzez nią odnalazłem również ślady rodu z okresu wczesnego średniowiecza w Szkocji. Tak z marzeń, historii naszej ziemi, własnych korzeni, tęsknoty do świata prostszego, powstała „Rekonstrukcja grodu warownego Stara Baśń w Grybowie, założonego przez Bolka, zwanego Gniewnym”. Choć w nazwie jest słowo „baśń”, to gród jest realny i pozwala zanurzyć się w mrokach historii, spróbować zrozumieć znaczenie upływającego czasu. Stąd motto nad główną bramą: „Czas jest cieniem”.

Z zamiłowania do historii i promowania naszego regionu Zamek Stara Baśń stał się siedzibą „Stowarzyszenia Stara Baśń”, którego celem jest promowanie naszej historii i kultury, głównie okresu staropolskiego. Polska flaga cały czas powiewa na zamku, jestem patriotą. Chcę pokazać, że jako Polacy jesteśmy kreatywni i pracowici. Takie działania dają też nadzieję lokalnej społeczności, że można stworzyć coś wartościowego  w regionach, w których niewiele się dzieje. Pomaga to zatrzymać  młodych ludzi, którzy często uciekają do wielkich miast. Wokół takich projektów można stworzyć infrastrukturę gospodarczą, wspomagającą rozwoj regioniu i zwiększającą zatrudnienie. Staramy się aby nasz obiekt stał się przyczółkiem dla artystów, pasjonatów, rekonstruktorów oraz naukowców, którzy mogą zaprezentować swoje dokonania oraz zainspirować się do dalszej pracy.

Jesteśmy dumni, że to miejsce przyciąga nie tylko Polaków, ale też obcokrajowców.
Na znanej platformie turystycznej Tripadvisor, w kategorii atrakcji Polski dostaliśmy prestiżowe wyróżnienie Travellers’ Choice 2020.

Podczas pracy nad tym przedsięwzięciem były zarówno wzloty, jak i upadki, chwile zwątpienia. 21 lat krwi i potu. Ale teraz mamy poczucie dumy, że udało się osiągnąć coś, co na pierwszy rzut oka wydawało się niemożliwe.

Na dzień na nasz obiekt to:

  • siedziba Stowarzyszenia organizującego różne inicjatywy na polu historii i kultury,
  • muzeum historii
  • miejsce wycieczek dla najmłodszych pt. „Lekcje średniowiecznej historii”
  • biesiady historyczne i różnego rodzaju przyjęcia okolicznościowe 
  • rozwijająca się część noclegowa
  • powstające średniowieczne wellness i SPA
Zadzwoń do nas

tel. +48 694 499 488

Napisz do nas e-mail

Napisz do nas e-mail

Awesome Image

O Nas

Stara Baśń jest obiektem wybudowanym w malowniczym mieście Grybów. Jest to miejsce utrzymane w klimacie staropolskiego zamku, które pozwala poczuć ówczesną atmosferę.

Kontakt

Kontakt

  • Stara Baśń Grybów, ul. Grottgera 15, 33-330 Grybów
  • +48 694 499 488
  • kontakt.starabasn@gmail.com
  • Obiekt dostępny dla grup zorganizowanych, dla których program i kalendarz jest uzgadniany wcześniej. Dla indywidualnych turystów obiekt dostępny w wyznaczonych terminach. Informacja o dostępności obiektu, cenie biletu oraz zasadach zwiedzania podana na Google Zamek Stara Baśń w zakładce: Dodane przez Zamek Stara Baśń.