Medialne podsumowanie roku 2015

26 Sep
Medialne podsumowanie roku 2015

Medialne podsumowanie roku 2015

Retrospekcje


Niedawne spotkanie opłatkowo-noworoczne o którym informowaliśmy w poprzednim wpisie znalazło swoje odzwierciedlenie w postaci artykułu na portalu Grybów24.pl. Wpis ten zainspirował nas do stworzenia medialnego podsumowania za rok 2015. Czas ten upłynął pod znakiem turniejów rycerskich oraz inscenizacji bitew. Wydarzenia tego typu ściągnęły do Starej Baśni sporą grupę zaangażowanych pasjonatów, a także zwykłych widzów, wśród których takie imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie umknęły one również uwadze blogerów i lokalnych mediów, spróbujmy więc prześledzić kto i jak mówił o Starej Baśni w 2015 roku.

Na to co dobre warto czekać!


 

[…] intrygujące miejsce, o niepowtarzalnym klimacie. Dla Starej Baśni zrobiliśmy szyld, który czekał na swoje miejsce przez dwa lata. Dopiero teraz mogłam zrobić mu zdjęcia – prezentuje się fantastycznie

Zagórscy

Medialny początek roku otworzył blog ’Kowalstwo artystyczne – Zagórscy' gdzie opublikowany został krótki wpis traktujący o kowalskich dziełach sztuki, które zdobią budynek „Starej Kuźni” w Baśni. Są to szyld, okuwane drzwi oraz cała gama lamp (we wspomnianym blogowym wpisie galeria zdjęć autorstwa Magdy). Elementy te sporo musiały wyczekać zanim zawisły w swojej obecnej lokalizacji ale ich piękno i wpasowanie w klimat tego miejsca z nawiązką rekompensują ten czas. Magda wspomina o nas ponownie w lipcu 2015 roku dodając krótki wpis o klatce skazańca, która obecnie jest już jedną z atrakcji zamku. Współpraca Starej Baśni z Magdą i Marcinem Zagórskimi to kawałek pięknej, wspólnej historii i temat na osobny wpis. W murach grodu znajduje się mnóstwo owoców ich nieprzeciętnego talentu i wyobraźni.

Obrona zamku to chwytliwy temat


Pod względem liczby publikacji prawdziwym hitem 2015 roku była pierwsza inscenizacja „Obrona grodu Bolka przed pogańskimi mongolskimi ordami”, która odbyła się 19 kwietnia. Chronologicznie jako pierwszy relację z wydarzenia zamieścił Sądeczanin, wykazując się sporym refleksem i publikacją jeszcze tego samego dnia. Relacja do przeczytania tutaj.

Rycerze

Załoga rycerska grodu – fot. Next s.c.

Po zaciętej walce zamczysko zostało obronione i licznie przybyli goście mogli wziąć udział w wielu atrakcjach. Rycerstwo prezentowało umiejętności bojowe, a do kasztelu przybył sokolnik ze swoimi ptakami łowczymi. Na terenie obiektu można było skosztować chleba wypiekanego w średniowiecznym piecu, zobaczyć proces wędzenia mięsa, spróbować swojskiego smalcu, zwiedzić mury zamkowe i lochy.

Sądeczanin

Równie szybka okazała się Gazeta Krakowska, która na swoich internetowych łamach zamieściła reportaż zdjęciowy i krótki film z imprezy. Ten sam materiał pojawił się na portalu nowysącz.naszemiasto.pl (dostępny tutaj).

Podczas rekonstrukcji historycznej w warowni „Stara Baśń” w Grybowie, gdzie według legendy w 1287 r. rozbito ordę Batu-Chana, rycerze znów „obronili” gród przed Tatarami. W niedzielnej bitwie dowódcą twierdzy nad rzeką Białą był jej współczesny twórca i właściciel Krzysztof Broński.

Gazeta Krakowska

Starcie z Mongołami

Starcie rycerstwa z najeźdźcą – fot. Stanisław Śmierciak

 

Wydarzenie sprowokowało również trochę dłuższy artykuł o Starej Baśni w Dobrym Tygodniku Nowosądeckim (pełne wydanie numeru wraz a artykułem dostępne tutaj). Oprócz wspomnienia o inscenizacji obrony zamku (wraz z załączoną galerią zdjęć), tekst przybliża tło powstania Starej Baśni oraz dostępne w niej atrakcje.

11170360_345742722299945_3743876656596049588_n

Uczestnicy inscenizacji – fot. Next s.c.

W niezwykłą podróż w czasie wprowadza każdy detal zamku. Rodzina Brońskich początkowo gromadziła eksponaty samodzielnie. Dziś wspiera ją wciąż rosnące grono entuzjastów i sympatyków ich pomysłu.

Dobry Tygodnik Sądecki

Księżniczka w centrum uwagi


25 lipca odbyło się ’Spotkanie z przeszłością w Starej Baśni w Grybowie', objęte patronatem Województwa Małopolskiego. Wydarzenie było naszpikowane atrakcjami. Obecni goście mogli między innymi podziwiać przejazd konnicy mongolskiej, pokazy tańca i ognia w wykonaniu zespołu Park Historyczny „Słowiański Gród” – Choina Horodyszcze oraz artystów z Grupy Nizar. Kulminacyjnym momentem tego dnia był Turniej Rycerski o Pierścień Księżniczki Zorany, który ma szansę cyklicznie odbywać się w murach Starej Baśni. Imprezę swoim koncertem uświetnił utalentowany zespół bluesowy Levi. Cała impreza została uchwycona w obiektywie i opublikowana na facebooku przez Sneak Picture.

 

Pół królestwa i ręka Księżniczki Zorany dla zwycięzcy turnieju. Zapraszam do obejrzenia małej galerii wspomnień ze spotkania z historią w Stara Baśń Grybów
Sneak Picture

Narada rodzinna

Narada rodzinna – fot. Sneak Picture

Na wydarzeniu obecna była też firma Next s.c., która zmontowała film promocyjny (który znaleźć można na ich facebooku):

 

Okiem zadowolonego gościa


Na sam koniec pozostawiamy relację z wizyty w Starej Baśni jednego z wielu gości przybywających do nas wziąć udział w zwiedzaniu grodu z przewodnikiem. 'Chuda' odwiedziła nas wraz ze swoją rodziną i znajomymi w sierpniu. Bardzo cieszy nas pozytywny odbiór naszego zamku i to przede wszystkim na pozytywnych opiniach naszych gości nam zależy. Jeżeli interesuje was co do powiedzenia na temat Starej Baśni oraz jej zwiedzania ma turysta taki jak Wy drodzy czytelnicy, zapraszamy do lektury wpisu na blogu od-rana-do-wieczora.

21

Jeden ze smoków Starej Baśni

Bardzo atrakcyjne są zamkowe lochy, ale trzeba mieć mocne nerwy. Szczegółów nie zdradzę, żeby nie psuć zabawy tym, którzy się wybiorą zwiedzać Starą Baśń. Zapewniam, że poczujecie się jak w „Wakacjach z duchami” czy „Panu Samochodziku i Templariuszach.

od-rana-do-wieczora blog

Zadzwoń do nas

tel. (+48) 694-499-488

Napisz do nas e-mail

Napisz do nas e-mail

Awesome Image

O Nas

Stara Baśń jest obiektem wybudowanym w malowniczym mieście Grybów. Jest to miejsce utrzymane w klimacie staropolskiego zamku, które pozwala poczuć ówczesną atmosferę.

Kontakt

Kontakt

  • Stara Baśń Grybów, ul. Grottgera 15, 33-330 Grybów
  • +48 694 499 488
  • kontakt.starabasn@gmail.com
  • Obiekt dostępny dla grup zorganizowanych, dla których program i kalendarz jest uzgadniany wcześniej. Dla indywidualnych turystów obiekt dostępny w wyznaczonych terminach. Informacja o dostępności obiektu, cenie biletu oraz zasadach zwiedzania podana na Google Zamek Stara Baśń w zakładce: Dodane przez Zamek Stara Baśń.